Browsing Tag

ZIRKON VS. DIAMANT

O špercích

Zirkon vs. diamant – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

5. 9. 2019

Srdce každé ženy zaplesá při pohledu na nádherný šperk s třpytivými diamanty. Úsměv ze rtu jí však po zhlédnutí ceny takového šperku náhle zmizí. Šperky s pravými diamanty nebo brilianty jsou krásné, ale velmi drahé a většina z nás si je bohužel nemůže dovolit. Ale nevěste hlavu, máme pro vás alternativu v podobě zirkonových šperků! Šperky se zirkony jsou diamantům velmi podobné a jejich velkým plusem je výrazně nižší cena. Můžete je tak často střídat a být každý den zcela jiná. 😊

CO JE TO UMĚLÝ ZIRKON?

Zirkon je uměle vytvořený kámen. Přesný název tohoto kamene je Cubic Zirconia a jedná se o kubickou krystalickou formu oxidu zirkoničitého. Vizuálně se zirkon velmi podobá diamantu a jeho výhodou je především nízká cena a poměrně dlouhá životnost.

ČÍM SE ZIRKON LIŠÍ OD DIAMANTU?

Diamant je přírodního původu, kdežto zirkon je uměle vytvořený kámen. Na první pohled zirkony od diamantů nerozeznáte. Jaké jsou tedy rozdíly mezi těmito kameny?

TVRDOST

Diamant je téměř nejtvrdší známý přírodní minerál a jedna z nejtvrdších látek vůbec. Zirkon je oproti diamantu křehčí a měkčí.

TŘPYT

Zirkon má nižší lom světla, proto nedisponuje stejnou třpytivostí jako diamant. Na první pohled však tento rozdíl nelze poznat. I zirkonový kámen vydrží po určitou dobu krásně lesklý, avšak když jej po čase srovnáte s pravým diamantem, bude na rozdíl od diamantu méně třpytivý a spíše matný. Diamant si svůj třpyt zachovává.

CENA

Ačkoliv zirkony nejsou tak tvrdé a třpytivé jako diamanty, jejich nespornou výhodou je především nízká cena. Cena šperku s umělým zirkonem je několikanásobně nižší než cena šperku s pravým diamantem. Takové šperky si tak mohou dovolit nakoupit i ti, co mají hlouběji do kapsy nebo ti, kterým se za šperk nechce tolik utrácet a peníze raději investují třeba do zážitků nebo dovolené. 😊

ŠPERKY SE ZIRKONY PRO KAŽDODENNÍ NOŠENÍ

Nízká cena šperků se zirkony vám dovolí si jich nakoupit více a libovolně je střídat ke zvolenému outfitu. Vaši šperkovnici tak mohou obohatit náušnice se zirkony, zirkonový náhrdelník nebo celá souprava šperků se zirkony. Výhodou také je, že se nemusíte klepat strachy, kdybyste náhodou zirkonový šperk ztratila… na rozdíl od toho briliantového, tam už by vás ztráta za několik tisíc opravdu mrzela.