Browsing Tag

pavona šperky

O špercích

Diamant vs. briliant – jaký je mezi nimi rozdíl?

17. 3. 2021

Diamant, briliant, démant… máte v pojmech trošku zmatek? Vezmeme vás do oslnivého světa nejkrásnějších a nejvzácnějších ozdob šperků. Ukážeme vám, co se skrývá za pojmem briliantové náušnice nebo prsten s diamantem.

VZÁCNÝ NEROST – DIAMANT

Vytěžený diamantový nerost je vzácnost, která se získává v diamantových dolech. Diamant je surovinou, krystalickou formou uhlíku. Je to nejtvrdší kámen a získává uplatnění nejen jako ozdoba těch nejkrásnějších a luxusních šperků, ale i v průmyslu.
Diamanty se postupně upravují podle účelu jejich využití. A právě účel využití určuje, jak bude nerost upraven. Pokud má sloužit jako ozdoba nové kolekce briliantových šperků je nutné jej upravit broušením.
Diamant se v rukou brusiče stane briliantem, jakmile je vybroušen do kulatého nebo oválného tvaru briliantovým výbrusem.
Diamant je nerostem, surovinou. Briliant je tvarem, který vzniká briliantovým brusem.

CO URČUJE KVALITU DIAMANTU

Pro kvalitu diamantu je zpracována stupnice. Již vybroušený diamant získává 4 C.

 •  váha diamantu, hmotnost vybroušeného kamene, 1 ct je 0,2 g.
 •  čistota nerostu – praskliny, vady.
 •  barva diamatu – čím menší zabarvení, tím vzácnější kámen.
 •  brus, kvalita vybroušení výsledného tvaru.

U BRILIANTŮ NENÍ KARÁT VŠE

U zlata a zlatých šperků jsme si zvykli na označení karátů, které určují ryzost zlata. U briliantů je karát pouze označením váhy kamene. Karát je u briliantu jen jedním z parametrů, který určuje kvalitu.

JAK VZNIKÁ BRILIANT

Briliant je označení výbrusu diamantu. V překladu to znamená zářivý, jasný, oslnivý. O diamantovém brusu hovoříme, pokud je kámen vybroušen podle ideálního sklonu faset (přesně daný úhel sklonu).

Fasety jsou plošky, které rozdělují kámen a briliantový brus jich má přesně 57. Výsledný tvar je dokonalý a odráží sluneční paprsky v maximální intenzitě.

Jak se můžete přesvědčit u briliantových náušnic, náhrdelníků a prstenů, barevné spektrum slunečního svitu odraženého v briliantovém šperku, má dechberoucí krásu.

57 FASET BRILIANTOVÉHO BRUSU

Za briliantovým brusem nestojí rozmar, ale matematika. Matematik M. Tolkowski na počátku dvacátého století spočítal přesný tvar a ideální sklon jednotlivých plošek tak, aby dokonale lámaly světlo procházející kamenem. Briliantový brus je charakteristický uspořádáním faset:

 • horní faseta, základní
 • 32 horních faset
 • 24 dolních faset

KULATÝ DIAMANT, OZDOBA TĚCH NEJKRÁSNĚJŠÍCH ŠPERKŮ

Výsledný tvar diamatu vzniká v precizní brusičské dílně, kde jsou nerosty posouzeny a kontrolovány měřícími přístroji. Některé nerosty mají tvar vhodný pro briliantový brus a ostatní, namísto ozdoby šperků, nacházejí jiné využití.

Při broušení briliantů se odstraní i polovina původní váhy diamantu, proto jsou šperky s brilianty tak vzácné.

BROUŠENÉ DIAMANTY NEOTŘELÝCH TVARŮ

Podoba briliantového brusu je přesně určená, výsledný kámen může mít pouze oválný nebo kulatý tvar. Proto briliantové náušnice nebo prsteny nemohou mít kámen ve tvaru čtverce.

Pro výbrus diamantu je možné použít i jiné techniky brusu a docílit obdélníkový nebo čtvercový tvar. Šperk je v takovém případě ozdobený broušeným diamantem.

Další způsoby broušení diamantů:

 •  čtvercový tvar.
 •  obdélníkový tvar se stupňovým výbrusem.

CERTIFIKOVANÉ BRILIANTY

Certifikát pravosti je zárukou kvality a původu nerostu. U briliantových šperků se vydávají například certifikáty:

 • Certifikát PAVONA Diamonds – dodáváme automaticky ke všem briliantovým šperkům
 • Certifikát soudního znalce
 • Mezinárodní certifikát

Oslavte významnou událost tím nejkrásnějším a nejvzácnějším šperkem. Vyberte k zasnoubení, narozeninám nebo výročí briliantový šperk z naší nové kolekce briliantových šperků.