O špercích

O perlových špercích

26. 4. 2022

Pravé říční perly

Pravé perly provázely ženy po celá staletí a dodnes jsou představitelkami určitého luxusu. Perly jemně podtrhují a doplňují půvab něžného pohlaví. Je to křehká harmonie a vždy okouzlí.

Tyto výrazné a zároveň decentní šperky ve dne elegantně doplní vizáž každé ženy a večer z ní učiní hvězdu večírku nebo královnu plesu.

Určitě se skvěle hodí jako dárek k významné životní události, přání k svátku, ale i nečekaně jako projev lásky.

Neexistuje žena, které by perly nerozzářily oči, nepodtrhly její půvab a při obdarování nepotěšily její srdce.

 

Už jste se někdy ptali, jak se tvoří perla?

Zdrojem říčních perel jsou sladkovodní druhy mlžů, a to zástupci čeledi velevrubovitých. Perly jsou různě velké, oblé a zbarvené podobně jako perleťová vrstva na vnitřní straně schránky konkrétního živočicha. Měkkýši je začínají vytvářet až když mezi schránku a povrch těla (plášť) pronikne cizorodý dráždivý předmět, například zrnko písku. Měkkýš cizí objekt obaluje tenkými vrstvičkami perleti. Perleť je složena hlavně z aragonitu, což je forma uhličitanu vápenatého. Toto specifické složení perleti zajišťuje perle její charakteristický duhový, hladký a lesklý povrch. Doba růstu perly se pohybuje od šesti měsíců do několika let.

 

Jaký mají pravé perly tvar?

Přírodní sladkovodní perly většinou vznikají v různých nepravidelných tvarech a barvách.

Pravá perla není jako skleněná kulička nebo umělá perla, po které všechno lehce sklouzne. Ani povrch perly není dokonale hladký a v tom je to kouzlo jedinečnosti.

 

Jak poznat pravé perly?

Pro zjištění pravosti nepotřebujete složité přístroje, postačí dostatek světla. Protože duhový odraz světla je pouze u pravých perel s viditelnými nedokonalostmi povrchu, jako jsou nerovnosti a rozdílný lesk. Nepravé perly jsou naopak absolutně dokonalé. Je to paradox, ale pravé přírodní perly jsou právě proto cenné, že nejsou jedna jako druhá dokonalé, ale co kus, to originál. Jistotu, že skutečně kupujete pravý perlový šperk máte, pokud od prodejce dostanete certifikát, potvrzující pravost šperku. Od nás zakoupené perlové šperky vždy obdržíte s certifikátem pravosti perel.

 

Jak pečovat o perlové šperky?

Pravé perly jsou přírodním produktem, díky přírodnímu materiálu se snadno rozpouští v kyselinách. Z tohoto důvodu nejsou odolné vůči vlivům kosmetických a jiných chemických prostředků. Perly poškozuje také lak na vlasy, parfém, kyselina z nápojů, ale i pot.

Strukturovaný povrch pravých perel zapříčiňuje usazování nečistoty. Proto je může prostředí nebo podmínky, kterým jsou vystavené, časem poznamenat. Je třeba povrch jemně ošetřovat pouze vlhkým hadříkem. V žádném případě nečistěte perly chemickými prostředky. Aby vám perly nepopraskaly, uchovávejte je uložené na ne příliš suchém ani teplém místě. Stejně tak příliš světla nebo častý kontakt s vodou mohou způsobit, že perly ztratí svůj lesk. Prsten s perlou, nebo perlové náušnice je vhodné odložit při umývání rukou nebo sprchování. Dlouhodobé působení horké vody navíc poškozuje pevnost speciálního lepidla a perlička se může uvolnit.

Mohlo by se Vám líbit